En krämig kycklinggratäng som sätter tonen för kvällen
***
Annonslänkar för Kjell & Company & Teknikproffset
***
Annons!

***
Det finns kvällar när man inte vill skynda på någonting alls. När man vill dra ner tempot, stänga ute resten av världen och bara låta köket fyllas av lugn. Jag brukar börja med att tända några ljus, sätta på musik som känns mjuk i bakgrunden och hälla upp ett glas vin. Inget avancerat – bara små saker som gör att man landar.
När den här gratängen är på gång händer något. Doften sprider sig snabbt i köket och det känns som att kvällen får en riktning. Det är en krämig kycklinggratäng med lite hetta, precis lagom för att värma, och med mango som tillför en rund, mjuk sötma. En kombination som känns både trygg och lite spännande på samma gång.
Jag gillar mat som inte kräver så mycket uppmärksamhet när den väl står i ugnen. Mat som låter en sätta sig ner en stund, ta en klunk vin och bara vara. Den här rätten är exakt så. Enkel att laga, men med smaker som känns genomtänkta och generösa. Perfekt för en lugn kväll hemma – oavsett om man äter själv eller tillsammans med någon man tycker om.

Kycklinggratäng med mango & hetta (4 portioner)
Ingredienser
800 g kycklingfilé
1 röd lök, finhackad
1 spetspaprika, i bitar
1 broccolibukett, i mindre buketter
2 dl mango, tärnad
¾ dl mango chutney
2 dl crème fraîche
2 dl grädde
2 tsk sambal oelek (justera efter smak)
1 tsk salt
1 krm svartpeppar
2 msk finhackad persilja
1 dl jordnötter
150 g körsbärstomater på kvist
1½ dl lagrad riven ost (t.ex. prästost)
Gör så här
- Sätt ugnen på 200°C.
- Skär kycklingen i bitar och stek den i lite smör, salta och peppra.
- Ta fram en ugnsform och smörj den med lite smör/olja.
- Häll ner den stekta kycklingen i formen och tillsätt röd lök, spetspaprika, broccoli och mango.
- Strö över jordnötterna i formen.
- Blanda crème fraîche, grädde, mango chutney, sambal oelek, salt, svartpeppar och persilja till en krämig sås.
- Ringla såsen över allt i formen.
- Lägg på körsbärstomaterna och toppa med riven ost.
- Gratinera mitt i ugnen ca 25–30 minuter, tills gratängen bubblar och fått fin färg.
Servera gärna med
Jasmin- eller basmatiris, ugnsrostad potatis, en fräsch sallad med citrusvinägrett eller smörslungade gröna bönor. Ett gott bröd är också perfekt för att ta vara på den krämiga såsen.
Vin som passar fint
Riesling, gärna halvtorr, passar utmärkt till både mango och hetta. En rund men inte för ekad chardonnay är också ett säkert val. För den som föredrar rosé fungerar ett friskt och bärigt vin överraskande bra. Alkoholfritt: vitt vin med tropiska toner eller bubbelvatten med lime.
Det här är en sån där rätt jag gärna lagar när jag vill att kvällen ska kännas mjuk, varm och lite extra god. När maten är klar, ljusen brinner och musiken fortsätter i bakgrunden – då är det bara att njuta

***
Annons!

***