Räk- och romtårta – en sommarfavorit som alltid gör succé
Annonslänkar för Bagaren & Kocken & Kitchen Time
***

Det finns vissa recept som bara måste följa med år efter år, och den här räk- och romtårtan är ett av dem hemma hos mig. Så fort sommaren närmar sig börjar jag längta efter den. Den är fräsch, krämig och full av härliga smaker från havet – precis sådan mat som passar när man vill njuta av långa dagar och umgås med familj och vänner.
Det bästa med den här tårtan är att den passar till så många olika tillfällen. Jag serverar den ofta som förrätt när vi har gäster, men den är minst lika god på midsommarbuffén, studentfirandet, kräftskivan eller som en lätt sommarlunch tillsammans med en fräsch sallad. Den brukar dessutom bli ett riktigt blickfång på buffébordet.
En annan anledning till att jag tycker så mycket om den är att den går att förbereda dagen innan. Faktum är att den nästan blir ännu godare då, eftersom smakerna hinner sätta sig ordentligt. När gästerna väl kommer är det bara att ta fram tårtan ur kylen, dekorera den fint och sedan ta emot alla fina kommentarer. Det är verkligen en sådan där rätt som ser betydligt mer avancerad ut än den faktiskt är.
Jag hoppas att den blir en lika stor favorit hemma hos dig som den har blivit hos mig!
***

Ingredienser
Botten
- 225 g kavring
- 75 g smör
Fyllning
- 6 gelatinblad
- 200 g skalade räkor, grovhackade
- 150 g kallrökt lax, strimlad
- 1 dl finstrimlad purjolök
- ½ dl hackad dill
- 2 dl crème fraiche
- 2 dl gräddfil
- Salt och nymalen svartpeppar
- 1–2 teskedar färskpressad citronjuice (valfritt)
Garnering
- Räkor
- Rom
- Skivor av kallrökt lax
- Kokta ägg i klyftor
- Citronskivor
- Cocktailtomater
- Paprika
- Färsk dill
Gör så här
Botten
- Smula kavringen fint i en bunke.
- Smält smöret och blanda med kavringssmulorna tills allt är jämnt fuktat.
- Tryck ut blandningen i botten på en springform, cirka 24 cm i diameter.
- Platta till ordentligt med baksidan av en sked eller ett glas.
- Ställ formen i kylskåpet i minst 15 minuter.
Fyllningen
- Lägg gelatinbladen i kallt vatten i cirka 5 minuter.
- Blanda räkor, lax, purjolök och dill i en stor bunke.
- Rör ner crème fraiche och gräddfil.
- Smaka av med salt, svartpeppar och gärna lite citronjuice.
- Krama ur gelatinbladen och smält dem försiktigt på låg värme eller några sekunder i mikrovågsugnen.
- Blanda först ner ett par matskedar av fyllningen i det smälta gelatinet och rör sedan ner gelatinblandningen i resten av fyllningen. Då fördelas gelatinet jämnt och risken för klumpar minskar.
Montering
- Häll fyllningen över kavringsbotten.
- Jämna till ytan med en slickepott eller sked.
- Täck formen och ställ tårtan i kylskåpet i minst 6 timmar, gärna över natten.
Garnering
Precis före servering dekorerar du tårtan med räkor, rom, skivor av kallrökt lax, kokta ägg, citron, cocktailtomater, paprika och färsk dill. Låt fantasin styra – en vacker garnering gör tårtan extra festlig.
Servering
Servera tårtan väl kyld. Den passar perfekt som förrätt, på buffébordet eller som en lättare sommarmiddag tillsammans med en god grönsallad och ett nybakat bröd.
Dryckestips
Till den här fräscha och krämiga räk- och romtårtan passar drycker som lyfter de fina smakerna från havet utan att ta över.
Vin
- Ett torrt och friskt vitt vin, exempelvis Sauvignon Blanc eller Chablis.
- Ett glas mousserande vin eller champagne är också ett utmärkt val och passar extra bra till midsommar, studentfirande och andra festliga tillfällen.
Öl
- En ljus lager eller en frisk pilsner passar utmärkt till skaldjur.
- Ett veteöl är också ett gott alternativ under varma sommardagar.
Alkoholfritt
- En väl kyld alkoholfri cider.
- Frisk äppelmust.
- Citronvatten med is och skivor av citron eller lime.
- Alkoholfritt mousserande vin för en lite festligare känsla.
Tips
- Tårtan blir ofta ännu godare dagen efter när smakerna fått mogna.
- Klä gärna springformens botten med bakplåtspapper så blir den enklare att lyfta ur formen.
- Riv gärna lite citronskal i fyllningen om du vill ha en ännu friskare smak.
- Garnera precis före servering så håller sig grönsakerna och örterna fräscha och fina.
Det här är en av mina absoluta sommarfavoriter – enkel att förbereda, vacker att servera och en rätt som alltid brukar imponera på gästerna. Jag hoppas att den blir en lika uppskattad tradition hemma hos dig som den har blivit hos mig. Smaklig måltid!
Vi ses snart igen!
Kram Nina 💖
***
